Tisková agentura OliMali

skoro on-line zpravodajství o pomoci lidem na Ukrajině, JINÁ UKRAJINA

Fotka týdne

Slečny "Žigulky"

Slečny "Žigulky"

Z diskuze...

Aktivity

Kristus rodiwsja

... a nakonec ještě jedno přání ve více jazycích. A nějaké info o ukrajinských vánocích.
Podle julianského kalendáře se  Vánoce slaví 7. ledna. Ten představuje 14ti denní posun od kalendáře gregoriánského.

Během sovětské diktatury Vánoce nebyly oficiálně slaveny. Namísto nich se je snažili nahradit prázdninami spojenými s příchodem Nového roku. Avšak Ukrajinci na ně nikdy nezapomněli. V roce 1991 získala Ukrajina opět nezávislost a Vánoce se staly oficiálním svátkem.

Ve většině částí Ukrajiny lidé o Štědrém večeru tvoří tzv. vertep (betlém). Zde jsou vyobrazovány situace z Bible týkající se Ježíšova narození (malý Ježíš v jeslích, Marie, cizinci dávající mu dary a Betlémská hvězda na obloze). Betlémy jsou stavěny na veřejně přístupných místech. Obvykle před a nebo v kostelech.

Štědrý večer se na Ukrajině nazývá Sviaty Vechir (Svatý Večer), a nebo také Sviata Vecheria (Svatá Večeře). Ukrajinská kuchyně nikdy nedostane tolik prostoru předvést svou rozmanitost. Svatá Večeře by měla obsahovat nejméně dvanáct pokrmů. Na stole by neměla chybět Kutia, chutný dezert připravovaný z máku, pšenice, kandovaného ovoce, medu a ořechů.

O Sviatem Vechiru přinášejí do svých domovů stromek a zdobí jej, tzv. Novorichna Jalynka. Na západní Ukrajině je jeden ze symbolů Vánoc Didukh. Jedná se o svazek pšenice, či žita zformovaného do zvláštního tvaru, se čtyřma nohama a s mnoha dalšími malými svazky. Symbolizuje prosperitu do nového roku.

Postava svatého Nicholase je zde zastoupena v podobě Did Moroz (Děda Mráz). O Štědrém večeru přichází do domovů a zanechává dárky pod stromečkem.

http://www.vanocevesvete.com

Žádné komentáře
 
Kontaktujte nás na: dracoondra@gmail.com